Введення європротоколу при оформленні і ДТП в Україні

Верховна Рада України ухвалила Закон №4652-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно ДТП і виплат страхового відшкодування", за яким планується ввести в дію в нашій країні систему європротоколу.

Одне з основних завдань Закону - скоротити терміни оформлення ДТП і проведення страхових виплат потерпілим.

Суть цієї системи полягає в тому, що при ДТП із незначним зіткненням транспортних засобів, без загиблих і травмованих, а обидва водії - учасника ДТП мають поліси обов'язкового страхування і дійшли згоди щодо винуватця події, зможуть оформляти матеріали ДТП без співробітників ДАІ

Зараз матеріали по дорожньо-транспортних подіях в обов'язковому порядку оформляються за обовязковою участю інспекторів ДАІ.

Заповнивши європротокол і склавши схему дорожньо-транспортної події, водії-учасники ДТП зможуть відправитися з місця виникнення ДТП, згодом передавши оформлений протокол своїм страховикам (у разі, коли учасники події не дійшли до згоди, вони змушені будуть по-старому викликати міліцію).

Згідно Закону страхова компанія (СК) має бути повідомлена про подію протягом доби з моменту події. Впродовж трьох днів страхувальник зобов'язаний написати страховикові письмову заяву про ДТП.

Незаперечною вигодою системи європротоколу є скорочення переліку документів, необхідних для отримання виплат пострадалими.

За умови оформлення сторонами європротоколу страхові компанії мають проводити виплати пострадалим без рішення суду і довідки ДАІ, що значно прискорить цей процес.

До того ж проектом закону чітко встановлено терміни, в які страховик зобов'язаний провести виплату по "автоцивілці" (за умови оформлення європротоколу). Термін, протягом якого СК повинні ухвалити рішення і провести виплату, тепер відлічуватиметься від дати отримання компанією повідомлення про аварію, а не від дати надання заявником останнього необхідного документа, як це відбувається зараз. Тобто рішення про виплату має бути ухвалене протягом 45 днів з моменту заяви, а не 30 днів з моменту отримання останнього документа

Страхові компанії зацікавлені введенням системи європротоколу, так як, це призведе до серйозного підвищення популярністі "автоцивілки" серед автомобілістів.

Зростанню популярності обов'язкового страхування відповідальності автовласників сприятиме і передбачена в проекті норма про те, що договори повинні укладатись на термін не менше року.

Крім того, експерти прогнозують активізацію страхових аферистів, так як у законі відсутня вимога про обов'язковий виклик на місце події аварійного комісара. Це відкриває простір для страхового шахрайства зі сторони недобросовісних автовласників в обопільній змові.

Тому одним з превентивних заходів в боротьбі з шахраями може стати обмеження сум, які виплачуватимуться по збитку, отриманому в ДТП, матеріали якого оформляються без участі ДАІ і може скласти половину нині чинного ліміту, тобто 12,75 тис. грн.